tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Batarya teknolojisinde umut veren gelişme!

Batarya teknolojisinde umut veren gelişme!

Teknolojinin gelişmesi ile kullanıcıların ihtiyaçları her geçen gün değişiyor ancak uzun süredir değişmeyen yegane ihtiyaç cihazların batarya ömrü. Purdue Üniversitesi araştırma ekibi bataryaların şarj hızı ve kullanım ömrü ile ilgili çalışmalar yapıyor.

Batarya dolum hızı ve kullanım süresi artacak

Bilim insanları benzer şekilde haberler yapılmasını sağlıyor ancak henüz somut bir gelişme ne yazık ki yok. Purdue Üniversitesi araştırma ekibi üyesi Kayla Wiles bu konuda açıklamalarda bulundu. Antimon adı verilen ve sembolü Sb olan elementi kullandıklarını belirten araştırmacı nanochain adında bir teknoloji geliştirdiklerini ifade etti. Atom numarası 51 olan Antimon elementi elektrot tasarımı için uygun hale getirilebiliyor. Günümüzde Lityum İyon piller kullanılıyor fakat pil ömrü istenilen hedeflere ne yazık ki ulaşamıyor.

Araştırmacılar Grafit ve Lityum İyon piller ile yeni geliştirilen Antimon nanochain pilleri karşılaştırdı. Aynı kapasiteye sahip nanochain pillerin 30 dakikada doldurulabildiğini ve 100 sarj/deşarj döngüsünde de pil sağlığının diğerlerine göre daha az hasar gördüğünü açıklayan araştırmacılar bu konuda çalışmalarına devam edeceklerini belirtti. Bazı ticari amaç ile kullanılan bataryalarda Antimon tarzı teknolojiler bulunmakta ancak güvenlik konusunda Lityum İyon piller gibi şişerek patlama riski oluşturuyor. Yeni yapılan araştırmalarda bu konuya da çözüm üretileceklerini belirten araştırma ekibi daha sağlıklı piller oluşturacaklarını belirtti.

Prudue Üniversitesi Kimya bölümünde görev alan Prof. Dr. Vilas Pol yeni geliştirdikleri piller için denedikleri 100 döngülük testin başarı ile sonuçlandığını söyledi ve benzer şekilde daha fazla döngüye sokulsa dahi aynı sonuçları elde edebileceklerinin altını çizdi. Teorik olarak çalışmaların olumlu sonuçlanması ileride yeni bir pil teknolojisinin doğmasını sağlayabilir. 100 döngülük batarya testini başarı ile geçmiş olan yeni teknoloji ileride oluşabilecek sorunların tespit edilebilmesi için daha fazla testten geçecek. Son kullanıcı açısından bakılırsa bataryalar birkaç ay içerisinde şarj döngüsü 100’ü geçiyor. Eğer teknoloji yüksek şarj döngülerine dayanıklı ise ortalama 2 yılda bir değiştirilen bataryalar yerini daha uzun ömürlü ve hızlı şarj olan Antimon bataryalara bırakacak.

Bir yanıt yazın