tarihinde yayınlandı Yorum yapın

İçerik sağlayıcı internette ne paylaştığına dikkat etmelidir

İçerik sağlayıcı internette ne paylaştığına dikkat etmelidir

İnternet ortamı kolaylığı ve herkese açık oluşu ile kalabalıklığını gittikçe artırıyor. Her gün internette milyonlarca içerik, içerik sağlayıcı kişiler tarafından paylaşılıyor. Ancak bu paylaşım hakkı bazı hukuk kuralları ile sınırlandırılmış durumda. Her alanda olduğu gibi hukuk kuralları, internet alanında da kendini gösteriyor.

5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun; internette paylaşım yapan kişilere, yaptıkları paylaşımlara, internette yer alan sitelere vs. her türlü özneye hukuki nitelik yükler. İçerik sağlayıcı da bunlardan birisidir.

Yukarıda bahsettiğimiz kanuna göre, internette yer alan içerikleri üreten, kullanıcılara sunan, bu verileri değiştiren veya sağlayan kişiler erişim sağlayıcıdır ve erişim sağlayıcı için öngörülen hükümlere tabidir.

Eğer vLog çekiyor ya da blog yazıyorsanız, hukuken içerik sağlayıcısınız demektir. Hatta o kadar ki, sosyal medya hesabınız varsa, herhangi bir şikayet sitesine şikayet yorumu yapmışsanız yine içerik sağlayıcı olarak nitelendirilirsiniz. Yani hepimiz birer içerik sağlayıcısıyız.

Peki içerik sağlayıcı olmak ne demek? İçerik sağlayıcı ne gibi hükümlere tabidir?

Burada aslında temel olarak iki mesele üzerinde duracağız. İlk olarak erişimin engellenmesi kararının içerik sağlayıcı ile ilişkisi, ikinci olarak içerik sağlayıcının hukuki ve cezai sorumluluğu.

İnternet kullanıcıları olarak hepimiz birer içerik sağlayıcı olduğumuzdan, konunun önemini anlatmaya gerek yok. Yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.

Erişimin engellenmesi kararı ve içerik sağlayıcı

İnternette dolaşırken bazı sitelere erişimin engellenmiş olduğunu görmüşüzdür. İşte bu karar, hukuki olarak ciddi bir zemine sahiptir. Gelişigüzel alınan idari tedbirlerden ibaret değildir. Yukarıda bahsettiğimiz 5651 sayılı Kanun kapsamında, bir sitenin tamamına yahut bazı sayfalarına erişimi engellenebiliyor. Ancak erişimin engellenmesi kararının tabii ki şartları vardır. Esasen bunun detaylarına erişim engellemesinin hukuki boyutu konusunda detaylı bir şekilde anlatmıştık.

Erişim engeli çoğu zaman içerik sağlayıcıların internet ortamına koydukları içeriklerden ötürü alınan bir karardır. Erişimin engellenmesi kararı, 5651 sayılı Kanunda yer alan hallerde mümkün olur. Bu halleri şöyle sıralayabiliriz:

Kişilik hakkının ihlali

Özel hayatın gizliliğinin ihlali

İçeriğin bazı suçları içeriyor olması

Telif hakkı ihlali niteliğinde bir içerik bulunması

Kamu yararı, genel sağlığın korunması, suçun önlenmesi, milli güvenlik ve kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması gibi yüksek yararların söz konusu olması

Genellikle yanlış bilinen bir husustan bahsetmemiz gerekiyor. Erişim engelleme kararından önce içerik sağlayıcıya başvurmak bir zorunluluk değildir. Yani sitenizde yukarıda sıraladığımız hukuka aykırılıkları içeren bir içerik paylaşmışsanız hukuki süreçten önce nasılsa bana bildirim gelir diye düşünmeyin. Uygulamada iş yargıya taşınmasın diye önce içerik sağlayıcıya ihtarda bulunanlar olsa da direkt olarak sulh ceza hakimine giden de çok.

Bu sıraladığımız hallerin her birisi için ayrı ayrı hukuki prosedür işletilerek erişimin engellenmesi kararı alınabilir. Bu kararlara itiraz etmek de mümkündür ve bu da her hal için farklı özellik gösterir.

Siteye erişim engellendi. Ancak, iş burada bitmez. Erişim engelleme kararına neden olan hukuka aykırı içerikten ötürü içerik sağlayıcı hukuki ve cezai olarak sorumlu tutulur.

Bir yanıt yazın