tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Japonya’da drone’lar metroya indi

Japonya’da drone’lar metroya indi

Japonya birçok amaç için ürettiği robot ve ilginç çözümler ile karşımıza çıkıyor. Şimdi ise metrosunda insanların ulaşamadığı yerlere ulaşmak için teknolojiye başvuran Japon yetkililer, küre tasarımında bir drone ile adeta fener yerine drone kullanıyor. Bu sayede hem güvenlik sağlanıyor hem de onarım çalışmaları hızlanıyor.

Tokyo metrosu drone sistemi ile hareketleniyor

Geleneksel olarak günde milyonlarca insanın uğradığı metrolarda yaşanan arızalar işçiler tarafından çözüme kavuşturuluyordu. Bu arızalarda insanların ulaşamadığı yerler için için yeni çözüm üretildi. Japonya‘da yetkililer drone’lardan yardım almaya başladı.

Şubat ayında başlayan drone’lu sistemdeki amaç; insanların görmesinin zor olduğu tünellerin ve havalandırmaların üst kısımlarının ayrıntılı olarak incelenmesi. Bu şekilde drone kullanılarak tünellerin güvenliği de artmış oluyor.

Söz konusu drone 22 santimetre çapında ve yaklaşık 1 kilogram ağırlığında, yani aslında oldukça küçük. Duvara çarpmaya karşı korunaklı bir dış kafes sistemi bulunan drone için dar alanlara girecek bir esnekliği bulunuyor.

Drone 50 metre yükseklikte aralıksız 5 dakika boyunca uçabiliyor.

Gelişmiş Tokyo metrosu için oldukça eğlenceli bir yöntem olan drone sistemi, şu an için kısıtlı bir alanda kullanılıyor.

Gelecekte ise toplamda dokuz metro hattında yaklaşık 195 kilometre uzunluğundaki bir alan için bu sistemin kullanılması planlanıyor.

Metro bakım işçileri şu an için gerekli bulunan yerlerde drone’un yardımına başvuruyor ve onarım işlemlerini yapıyor.

Bir yanıt yazın