tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Klimaları doğru kullanma klavuzu

Klimaları doğru kullanma klavuzu

Klimalar yaz kış evimizde iklimlendirmeyi sağlayan çok faydalı cihazlar. Ancak onları doğru kullanmayı bilmek gerekiyor. Peki, klima kullanırken aklımızda durması gereken o kurallar neler? İşte 5 adımda sağlıklı klima kullanma rehberi.

Klima yazın yukarı, kışın aşağı üflemeli

Klima yazın soğuk hava üflerken kanatçıklarını tavana doğru vermelisiniz. Bu sayede klima önün de oturanlar hasta olmadan oda sağlıklı şekilde soğur. Kışın ise sıcak havayı yere doğru vererek tüm odayı daha efektif ısıtabilirsiniz.

Havanın nemini alın

Yaz aylarında havanın nemli olması nedeniyle sıcaklık daha fazla hissedilir. Klimanızda nem oranını düzenleme yeteneğiniz varsa odadaki havanın nemini de normal seviyeye indirin. Böylece klima odayı soğuturken daha az enerji harcar.

Oda sıcaklığı ile enerji tasarrufu

Odanın sıcaklığını ezbere değiştirmek yerine, klimanın her 1 derece soğutma ve ısıtma işlemi için yüzde 10 daha fazla enerji harcayacağını hesaplayın ve ona göre bütçeniz için de uygun olan doğru oda sıcaklığını bulun.

Güneşi engelleyin tasarruf edin

Güneşin odaya doğrudan vurduğu çok sıcak günlerde, klima bir yandan odayı soğutmaya çalışırken güneş de dışarıdan odayı ısıtır. Bu da klimanın daha fazla çalışması anlamına gelir. Sıcak ve güneşli günlerde mümkün olduğunca odanın kalın perdelerini kapatarak güneş ışınlarının odaya ulaşmasını engellerseniz, daha performanslı bir soğutma mümkün olur.

Fitreleri temizleyin

Klimanızın filtrelerinde düzenli olarak toz birikir ve hava girişini engeller. Filtreleri temizlemek için her sezon başında yetkili servis çağırabileceğiniz gibi pratik şekilde temizlenen filtrelere sahip bir modelse sizi de temizliğini düzenli yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın