tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Netflix 9 içeriği yayından kaldırdı!

Netflix 9 içeriği yayından kaldırdı!

ABD merkezli Netflix dizi izleme sitesi, son 5 yıl içinde 9 içeriği yayından kaldırdı. ABD merkezli şirket, bu kararı hükümetlerin taleplerinden dolayı uyguladı. Yayından kaldırılan ilk içerik 2015 yılında “The Bridge” filmi oldu.

Netflix’in paylaştığı 2019 Çevresel Sosyal Yönetişim raporuna göre, 2015-2020 yılları arasında 9 içerik, devletlerin aralarında lisans haklarının da bulunduğu çeşitli talepleri doğrultusunda platformdan çıkarıldı.

Netflix dizi izleme sitesi 9 içeriği yayından kaldırdı

The Bridge: 2015 yılında yayından kaldırılan film, dünyanın en çok intihar edilen yerleri arasında bulunan Golden Gate köprüsünü mercek altına alıyor. Yeni Zelanda hükümetinin, ülkede artan intihar vakaları nedeniyle yaptığı başvuru doğrultusunda söz konusu yapım yayından kaldırıldı.

Full Metal Jacket: Vietnam Yayın ve Elektronik Enformasyon Kurumu, ülkenin ulusal bağımsızlık kahramanı Ho Chi Minh’in tasvir edilme biçimine artan tepki sebebiyle 2017’de filmin yayından kaldırılmasını istedi.

Night of the Living Dead: Alman Gençleri Koruma Komisyonu, 2017 yılında filmin platformdan çıkarılmasını talep etti.

Cooking on High, The Legend of 420 ve Disjointed: Singapur Infocomm Medya Geliştirme Kurumu, uyuşturucu kullanımını teşvik ettiği gerekçesiyle, 2018 yılında söz konusu filmlerin sonlandırılmasını istedi.

Patriot Act: 2019 yılında Suudi Arabistan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Komisyonu, Hasan Minhaj tarafından sunulan talk show’da eleştiri oklarını Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a yönelten bölümün yayınına son verilmesini talep etti.

The Last Temptation of Christ: 2019 yılında Singapur’un talebi doğrultusunda yayından kaldırıldı.

The Last Hangover: Yine Singapur’un talebiyle 2020 yılında yayından kaldırılan bir diğer yapım oldu.

Bu arada Netflix, hükümetlerin içerik kaldırma taleplerini her zaman yerine getiriyor değil. Brezilya‘nın, “The First Temptation of Christ” isimli filmi yayından kaldırılması talebinin henüz yerine getirilmemiş olması buna bir örnek.

Bir Netflix temsilcisi, taleplerin yerine getirilmesi için “hükümet organlarından geçerli, yazılı yasal talepler olması” gerektiğini söylüyor.

 

 

Bir yanıt yazın