tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Netflix sonrası RTÜK Başkanı da açıklama yaptı

Netflix sonrası RTÜK Başkanı da açıklama yaptı

Geçen hafta içinde RTÜK tarafından dijital yayınlar için alınan karar özellikle sosyal medyada büyük ses getirdi. Birçok kişiyi ikiye bölen konu için ilk olarak Netflix cephesinden bir açıklama gelmişti. Aradan geçen kısa sürenin ardından RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin de bir açıklamada bulundu.

RTÜK Başkanı: Eleştirileri analiz ediyoruz

Resmi Gazete‘de yayımlanan dijital platformlar kararı ile birlikte Netflix ve BluTV gibi platformlara RTÜK’ün doğrudan müdahale edilmesine karar verildi. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin de konuyla ilgili yaptığı açıklamada aldıkları eleştirilerin büyük bir kısmının eksik bilgi nedeniyle olduğuna değindi. Tüm eleştirileri tek tek analiz ettiklerini söyleyen Şahin, yönetmeliğe tabi kuruluşlardan hiçbir itiraz gelmediğinin altını çizdi.

Söz konusu düzenleme internet üzerinden yayın yapan radyo ve TV’leri kapsıyor.

RTÜK’ün işini yaptığını savunan Şahin, eleştirilerin bir kısmının iyi niyetli olmadığına da değindi. ‘İnternete sansür geldi’ şekline eleştirilere de yanıt veren Şahin, bunun da yönetmeliğin sağlıklı bir şekilde incelenmemesinden kaynaklandığını belirtti.

Şahin, İzleyici Eğilimleri Araştırması 2018 verilerinden de bahsetti. Kullanıcıların yüzde 70,4’ünün internet üzerinden yayın yapan platformların denetlenmesini istediğini söyledi.

Ortaya çıkan yeni düzenlemenin ardından RTÜK üyesi Faruk Bildirici ise internet yayınları ile ilgili çıkan yönetmeliğe dair dair “Medya özgürlüğü ve toplumun haber alma özgürlüğü otoriteler tarafından sınırlandırılmamalı” yorumunu yapmıştı.

Bir yanıt yazın