tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Uzayan elektrikli otomobil: Renault Morphoz tanıtıldı

Uzayan elektrikli otomobil: Renault Morphoz tanıtıldı

İçten yanmalı motorlara veda ederek tamamen elektriğe geçiş yapmak için hazırlıklarını sürdüren otomobil üreticileri son dönemde çok fazla konsept araç ile karşımıza çıkıyor. Renault Morphoz da bu konsept araçlardan birisi.

Uzayan elektrikli otomobil konsepti: Renault Morphoz

Dikkat çekici bir tasarıma sahip olan aracın en önemli özelliği, uzayan bir yapıda olması. Seyahat moduna geçiş yapıldığında, ekstra bataryayı yerleştirmek ve kabini daha rahat hale getirmek için aracın gövdesi 20 cm uzuyor. Arka tampon, deflektörler ve bazı lambalarda aracın yolda daha aerodinamik bir yapıya sahip olması ve şehir içinde kullanımı daha pratik hale getirmek için hareket ediyor.

50 kWh’lik ekstra batarya sayesinde cihazın menzili 700 km seviyesine çıkıyor.

Renault’un planı uzun bir yolculuk sonrasında aracı seyahat modundan çıkarmak isteyen sürücünün bir istasyona uğraması. Bu istasyonda ekstra bataryalar iade edilecek ve orijinal şehir konfigurasyonu olan 40 kWh’ye dönüş yapılacak. Aynı zamanda bu istasyon bataryaları bir sonraki kullanım için hazır hale getiriyor.

2017 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan konsept araç Symbioz ile benzer şekilde üçüncü seviye otonom sürüş desteğine sahip olan Morphoz, hali hazırda ikinci seviye otonom sürüşe sahip. Bunun nedeni ise üçüncü seviye otonom sürüş için başta Tesla olmak üzere halen herhangi bir üreticinin hazır olmaması.

Araç sürücüsünün ellerini bırakarak yoldayken bilgisayar veya telefon gibi başka cihazlar ile uğraşmasına devletler de izin vermiyor. Yani bu, önümüzdeki yıllarda yönetmeliklerde değişikliklere gidilmesi ile mümkün hale gelecek.

Söz konusu konsept araç olunca fütüristik özellikler kaçınılmaz.

Bir yanıt yazın