tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Volkswagen yeni fabrikasını Türkiye’de açabilir

Volkswagen yeni fabrikasını Türkiye’de açabilir…

Volkswagen yeni fabrikası hakkında çıkan iddialar çok kişiyi şaşırttı.

Ortaya çıkan bilgilere göre Almanya merkezli otomobil markasının yeni fabrikası için Türkiye’yi tercih ettiği ancak henüz karar vermediği öne sürüldü.

Ülkemizde fabrika açması durumunda destek alacağı öne sürülen Volkswagen’in 1 milyar 300 milyon avro yatırım yapması durumunda bir kısmını devlet desteği olarak geri alacağından ülkemizde yatırım yapmayı düşündüğü iddia edildi.

Yapılan habere göre, Türkiye’nin teşviki sayesinde VW’nin Bulgaristan’la rekabetinin artabileceği dikkat çekti. Ancak Bulgaristan’nın Avrupa Birliği üyesi olması VW’nin tercihine daha yatkın gözüküyor. Firmanın üst düzey bir yöneticisinden yapılan açıklamaya göre; “Avrupa Birliği üyesi olması ve belirli bir hukuki güvencesinin bulunması nedeniyle Bulgaristan’da cazip bir ülke.” diye ifade etti.

Ülkemiz ücretlerinin Doğu Avrupa ülkelerine nazaran daha düşük fiyat uygulaması da VW’nin seçiminde etkili olması bekleniyor. Özellikle “Passat” modelinin ülkemiz devlet makamlarında resmi araç olarak kullanılması firma için cazip olarak işaret ediliyor. Nihai kararın önümüzdeki haftalarda verilmesi bekleniyor.

Frankfurter Allgemenie Zeitung’da hafta sonu yer verilen habere gmre, Türkiye, VW’ye üretim tesisleri açısında cazip yeri olduğunu paylaşmıştı. VW sözücüsü yaptığı açıklamada “Somut müzakereler” yürütüldüğünü ve “en üst düzeyde görüşmeler” yapıldığını ifade etmişti. Ancak henüz kararın kesinleşmediğinin de altını çizen VW sözücü, nihai kararını en kısa sürede alınarak belli olacağını da eklemişti. Ayrıca VW CEO’su Herbert Diess’in geçen Çarşamba günü Türkiye’yle görüşmelerde bulunduğu belirtildi.

Bir yanıt yazın