tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Zyxel’den yeni nesil ağ mühendislerine çağrı

Zyxel’den yeni nesil ağ mühendislerine çağrı

Zyxel, Türkiye’de eğitim alanında sosyal sorumluluk projelerine hız kesmeden devam ediyor.  Son olarak Tink Teknoloji ve İnsan Koleji’nde öğrencilerle bir araya gelen Zyxel Channel Head Tuğba Şişik bilgilendirdi. 2030 yılında öne çıkacak teknoloji trendleri hakkında Z kuşağını bilgilendirdi.  Dijitalleşen dünyada güçlü ve kesintisiz veri iletişimi beklentisi uç noktaya çıkacak. İnsansız şubesiz bankacılık uygulamaları artacak. Fiziksel bir klavye yerine, bir odada nerede olursanız olun, size yazmanın fiziksel hissini verebilecek holografik bir klavyeye sahip olacağız.  Tüm tabloda “kesintisiz iletişim”, olmazsa olmazların başında geliyor. Anlattığım bu senaryonun gerçekleşmesi için kurumların “güvenli ve kesintisiz bilgi işlem altyapısına” ihtiyacı bulunuyor. İşte bu noktada dünya genelinde ağ mühendislerine daha çok ihtiyaç duyulacak.

Ağ mühendisi ne iş yapar?

Bir ağ mühendisi, bilgisayar ağırlıklı sistemler arasında, en uygun haberleşme yöntemini saptar, sistemi kurar ve işletime açar. İyi bir ağ mühendisi olabilmek için analitik düşünme yeteneğine ve yaratıcı bir kişiliğe sahip olmak gerekir. Ayrıca ekip çalışmasına yatkın ve insan ilişkilerinde başarılı olması aranılan özellikler arasında yer alır.  WiFi 6 hayatımızı kolaylaştıracak

Öğrencileri WiFi 6 gibi yeni teknolojiler konusunda aydınlatan Tuğba Şişik “Wi-Fi 6 en yeni kablosuz iletişim standardıdır. Wi-Fi 6’nın en önemli avantajı hızdır.Bu yeni teknoloji, bir önceki standarda göre bağlantı hızı ve erişim kapasitesini dört kat artıracak. Böylece sizler, eğitiminiz için gerekli eğitim materyallerini yani video içerikleri ultra yüksek kalitede HD formatında izleyebileceksiniz. Ayrıca evlerinizde bağlantı kopma ve donma sorunu yaşamadan online oyun oynayabileceksiniz. Zyxel olarak bu alanda ciddi yatırım yapıyor, bireylerin ve kuruların hayatını kolaylaştırmak için çalışıyoruz” dedi.

Yapay Zeka alanında eğitim veren 2 üniversitemiz var

Savunma sanayiinden, sağlık alanına kadar yapay zeka kullanımın giderek yaygınlaştığına da dikkat çeken Tuğba Şişik öğrencilere Türkiye’de ve dünyada yapay zeka mühendisliği alanında eğitim veren üniversiteler hakkında şöyle bilgi verdi:

“Gelecekte yapay zeka alanında çalışmak isteyen gençlerin iş anlamında önü oldukça açık.2018 yılında MIT(Massachusetts Instıtute of Technology)’nin kurduğu yapay zeka fakültesi bu alanda en iyi okullardan biri.

Türkiye’de ise Hacettepe Üniversitesi ve TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) Ekonomi Üniversitesi 2019 eğitim öğretim yılında bu alanda eğitim vermeye başladı. Bu sene Hacettepe üniversitesi yapay zeka mühendisliği programına 30 öğrenci, TOBB Ekonomi Üniversitesi 10 öğrenci aldı. Yapay zeka mühendisliği bölümünü okumak isteyen kişilerin öncelikle bilime meraklı, bilimde gerçekleşen her durumu yakından takip eden ve teknoloji aşığı kişiler olması gerekir. Bu alanda kariyer hedefleyen öğrencilerin başta matematik olmak üzere mühendislik bölümüne ait derslerde başarılı olması beklenir. Günümüz teknolojilerinin pek çok ihtiyacını karşılayacak olan yapay zeka uzmanlığının, gelecekte de pek çok mesleğin doğmasına katkı sağlayacağı öngörülüyor. Bu meslekler yapay zeka geliştirici, yapay zeka destekli sağlık teknisyeni, yapay zeka mühendisi, yapay zeka donanım uzmanı, yapay zeka teknolojileri uzmanı, yapay zeka ve finans uzmanı, yapay zeka pazarlamacılığı olarak sıralanabilir.”

Bir yanıt yazın