tarihinde yayınlandı Yorum yapın

16 inç Macbook Pro tanıtıldı! İşte Türkiye fiyatı

16 inç Macbook Pro tanıtıldı! İşte Türkiye fiyatı

Apple’ın bir yılı aşkın süredir sızıntılar ile gündemden düşmeyen 16 inç Macbook Pro‘su resmen tanıtıldı. Adından da anlaşılabileceği üzere bu Macbook Pro’yu diğerlerinden ayıran en önemli fark, 16 inç büyüklüğünde ekrana sahip olması.

16 inç Macbook Pro özellikleri

Kullanıcıların oldukça şikayetçi olduğu kelebek klavyeye veda edilen 16 inç Macbook Pro işlemciden depolamaya oldukça geniş seçenekler sunuyor. Gelin, şimdi 16 inç Macbook Pro özellikleri ve fiyatı gibi detaylara yakından göz atalım.

Apple Mac Ürün Pazarlama Kıdemli Direktörü Tom Boger, bu bilgisayarı “daha büyük ekran, üst seviye performans, mümkün olan en yüksek pil kapasitesi, en iyi dizüstü bilgisayar klavyesi ve harika hoparlörler” olarak tanımlıyor.

16 inçlik ekran 3072×1920 piksel çözünürlük sunuyor. Bu da inç başına 226 piksel ile ppi seviyesini üst noktalara taşıyor. Kıyaslama yapmak gerekirse: 15 inçlik model 2880×1800 piksel çözünürlük ve 220 ppi yoğunluk sunuyor.

15 inç gitti, 16 inç geldi

Daha büyük ve yüksek çözünürlüklü ekranın yanı sıra Apple, işlemci ve ekran kartının uzun süreler boyunca yük altında sorunsuz çalışması için termal performansı geliştirdiğini belirtiliyor…

Apple’ın yeni bilgisayarına Intel’ın 9. nesil Core i7 ve Core i9 işlemcileri güç veriyor. 2.6 GHz hızında çalışan ve 4.5 GHz’e kadar çıkabilen 6 çekirdekli 9. nesil Intel Core i7 işlemci en düşük seçenek. 2.4 GHz hızında çalışan ve 5 GHz’e kadar çıkabilen 8 çekirdekli Core i9 işlemci ise en gelişmiş çözüm.

Ekran kartına baktığımızda: başlangıç modelinde 4 GB GDDR6 belleğe sahip AMD Radeon Pro 5300M yer alıyor. En gelişmiş ekran kartını istediğinizde ise 8 GB GDDR6 belleğe sahip AMD Radeon Pro 5500M sunuluyor.

Başlangıç modelindeki ekran kartının yani Radeon Pro 5300M’in, 15 inçlik modelin başlangıç modelindeki ekran kartına kıyasla 2.1 kat daha hızlı olduğu belirtiliyor.

16 inç Macbook Pro: 64 GB RAM ve 8 TB depolama sunabiliyor

Apple cihazı saıtn almak isteyenlere 16 GB’dan 64 GB’a kadar RAM seçenekleri sunarken, DDR4 RAM’ler 2666 MHz hızında çalışıyor. Ek olarak Macbook Pro, 8 TB’a kadar depolama alanı ile dünyada bir ilke imza atıyor.

Standart model 512 GB depolama alanı ile geliyor. Bir önceki nesilde yani 15 inçlik modellerde bu 256 GB seviyesindeydi.

Tasarımsal açıdan dikkat çekmiyor olsa da, kullanıcıların uzun süredir beklediği klavye değişimi yapıldı. Apple’ın kelebek klavye mekanizması, birçok kullanıcının klavye sorunları ile karşı karşıya kalmasına neden olmuştu.

Magic Keyboard isimli yeni klavye için iMac Pro’dakinden ilham alındığı söyleniyor. Touch Bar için sizlerle paylaştığımız detaylar doğru çıktı, fiziksel ESC tuşuna geri dönülürken parmak izi okuyucu dokunmatik alandan ayrıldı.

Ters döndürülen T biçimindeki ok tuşları ile kod satırları arasında dolaşmanın veya oyun oynamanın daha akıcı hale geldiği belirtiliyor. Ek olarak 1 mm hareket mesafesine sahip olan Magic Keyboard’ın, geliştirilmiş makas tipi mekanizma ile hassas, rahat ve sessiz bir yazma deneyimi sunduğu dile getiriliyor.

Apple’ın yeni dizüstü bilgisayarı 100 Wh pil ile geliyor. Cihazın kutusundan 96W şarj cihazı ve 2 metre uzunluğunda her iki tarafı USB-C olan kablo çıkıyor.

16 inç Macbook Pro fiyatı

Apple’ın yeni dizüstü bilgisayarı 18299 TL başlangıç fiyatına sahip. Daha önce belirttiğimiz bu model 512 GB depolama alanı sunuyor. 1 TB’lık modeli satın almak istediğinizde ise 21499 TL fiyat etiketi sizi karşılıyor.