tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Steam’den Linux Ubuntu kullanıcılarına kötü haber!

Steam’den Linux Ubuntu kullanıcılarına kötü haber!

Steam’den Linux Ubuntu kullanıcılarına kötü haber! Linux uyumlu Steam oyunları ile beraber; özgür ve ücretsiz bir işletim sistemi olmasıyla bilinen Ubuntu, çekirdek bir yazılım olan Linux desteği sayesinde bazı kitleleri mutlu etmeye devam ediyor.

Ubuntu için kötü bir haber Steam platformundan geldi. Valve Corporation’ın liderliğinde ilerleyen bir iletişim mecrası ve oyun platformu olan marka, yeni güncelleme ile birlikte radikal bir değişikliğe imza atacak.

Ubuntu altyapısını tercih eden Linux oyuncuları, yakın bir gelecekte oyun dağıtımı yapan başka bir mecra aramak zorunda kalacak. Zira Linux uyumlu Steam oyunları, ciddi bir sekteye uğrayacak. Bu bağlamda Valve, bir sonraki güncelleme olan 19.10 sürümünden itibaren Steam’de Ubuntu için verdiği resmi desteği kesecek. Bu hamle de 32 bit x86 bileşenlerinin sonu olacak.

Steam oyunları, Ubuntu olmadan yoluna devam edecek. Valve firmasının yazılımcılarından biri olan Pierre-Loup Griffais, Steam ekibinin yaşanan bu olaydan ötürü üzüntü duyan Ubuntu kullanıcılarına yönelik bir telafi çalışması yapacağını belirtti.

Böylesine bir değişiklik, ileriye dönük uyumluluk sorunları yaratabilir. Bir uyum sürecine gireceğinin farkında olan Amerikalı oyun dağıtımcısı, bazı oyunların ve oyun ortamlarının çalışmayacağını tahmin ediyor.

Uzun vadede işler iyileşebilir. Ağustos ayında gelmesi beklenen 19.10 güncellemesi, Ubuntu sistemini kullanan birçok kullanıcının başını ağrıtacak gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın