tarihinde yayınlandı Yorum yapın

NASA 2020 Mars görevi için hazırlıklara başladı

NASA 2020 Mars görevi için hazırlıklara başladı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bu yıl Mars 2020 keşif aracını Kızıl Gezegen’e göndermenin hazırlığı içinde. Keşif aracı, NASA’nın şimdiye kadarki en iddialı Mars görevi kapsamında bazı önemli teknolojileri bünyesinde barındırıyor. NASA 2020 Mars görevi için kolları sıvadı.

NASA 2020 Mars görevi ile ilgili detaylar belli oldu

NASA tarafından Temmuz ayında gerçekleştirilmesi planlanan görev ile Mars’a insanlı uçuşların temelinin de atılması hedefleniyor. Görev kapsamında Atlas V-541 roketi, Mars 2020 gezgin aracını Kızıl Gezegen’e taşıyacak.

Mars Keşif Programı‘nın bir parçası olarak inşa edilen Mars 2020 keşif aracı, bazı özellikleri bakımından halihazırda Kızıl Gezegen’de iş başında olan Curiosity’e benzese de, barındırdığı teknolojik yeniliklerle selefinden ayrılıyor.

Mars 2020 keşif aracı özellikleri

Mars 2020’de gezegen üzerinde geçmiş mikrobiyal yaşamın izlerini sürmek için 23 kamera yer alıyor. Bu kapsamda toplanacak numuneler Dünya’ya gönderilecek. Önceki gezgin araçların aksine, bir drone da (pilotsuz uçak) keşif aracında yer alacak.

Mars gezgininde yer alan tekerleklerin her birinin çapı 52.5 santimetre ve 2012’de Kızıl Gezegen’in yüzeyine inen Curiosity’nin tekerleklerinden görece büyük.

Kendine ait motoru olan her bir tekerlek, titanyum süspansiyonu ile araca bağlı. Titanyum alaşımlı yaylar; yüksek dayanıklılık ve düşük kütlesi nedeniyle havacılık-uzay teknolojilerinde tercih ediliyor.

Mars 2020 keşif aracı, gezegenin atmosferine girmeden önce birbirinden ayrılacak olan iki bölümden oluşuyor. Yükünü Kızıl Gezegen’in atmosferi boyunca taşıyacak olan araç, gezegen yüzeyi üzerinde havada duracak ve gezgin, bir ip aracılığı ile Mars topraklarına indirilecek.