tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Nokia kullanıcıları için önemli güvenlik hamlesi!

Nokia kullanıcıları için önemli güvenlik hamlesi!

Nokia kullanıcıları için önemli güvenlik hamlesi iç rahatlatacak cinsten. Son dönemde sosyal medya platformlarından telefon üreticilerine kadar oldukça farklı alanlarda ortaya çıkan veri sızıntıları kullanıcıları oldukça tedirgin etmeye başladı. Bu kapsamda HMD Global, Nokia kullanıcı verileri konusunda güvenliği artırmaya çalışıyor.

Şirket, telefonların aktivasyon ve performans verileri gibi bilgileri Finlandiya’nın Hamina kentindeki Google Cloud Veri Merkezi’ne taşımak için Google Cloud ve danışmanlık şirketi CGI ile ortaklık yaptığını açıkladı. Böylece tüm veriler tek bir ülkede toplanmış olacak.

HMD Global, Nokia kullanıcı verileri tek noktada toplanacak!

Nokia 4.2, Nokia 3.2, Nokia 2.2 gibi modellerden gelen tüm verilerin artık Finlandiya’da depolanacağı belirtiliyor. Android Q güncellemesinin yayınlanması ile önceki cihazlardan gelen verilerde aynı şekilde Finlandiya’da depolanacak.

Nokia telefonlardan gelen kullanıcı verileri, Amazon Web Servisleri tarafından yönetilen Singapur’daki HMD Global sunucularında depolanıyordu. Nokia, 2020 yılında tüm verilerin Finlandiya’ya geçmiş olmasını hedefliyor.