tarihinde yayınlandı Yorum yapın

iPhone 12 için beklenen ve bilinen her şey

iPhone 12 için beklenen ve bilinen her şey

Apple iPhone 12’yi bu yılın eylül ayında karşımıza çıkaracak. Birçok konsept videosuyla aşağı yukarı bir fikir oluşturduğumuz bu iPhone modeli için eylül ayına geri sayım başladı. Peki iPhone 12 için beklenen ve bilinen her şey nedir? İşte iPhone 12 özellikleri ve iPhone 12 kamera detayları…

Apple 2019 yılının eylül ayında iPhone 11 ailesini tanıttı. Üç üyeden oluşan bu ailenin yıl boyunca oldukça dikkat çektiğini ve kamera kabiliyetleri açısından çok konuşulduğunu söylemeye gerek bile yok. Yine de iPhone 11 ailesi değişen kamera sistemi ve güçlenen özellikleriyle takdir toplasa bile yine de ‘’çok bir şey ‘’ değişmediği gerekçesiyle eleştiri oklarına tutuldu.

Mart ayının son ayları ve nisan ayının başları gibi çıkması beklenen iPhone 9 ya da bir diğer adıyla iPhone SE 2’nin ardından iPhone 12’nin farklı bir tasarıma sahip olacağı ve radikal değişikliklere gideceği tahmin ediliyor.

iPhone 12 için beklenen ve bilinen her şey dahilinde ekran tarafında iPhone 12’nin biraz daha büyüyeceğini düşünüyoruz. Bu ise hem boyutlandırma noktasında hem de ekran çentiğinin kalkmasıyla birlikte ekran kasa oranın artacağı tahmin ediliyor.

Apple’ın ekrandan parmak izi desteğini yeni iPhone modelleri için getirmesi bekleniyor. Normalde Face ID ya da ekran şifresi ile güvenliği sağlayan Apple, yeni modeliyle birlikte bu özelliği getirmesi düşünülüyor. OLED ekran desteği ile karşımıza çıkan bu modellerin ön kamera performansları da sensörler ile artırılacağı söyleniyor.

Bildiğiniz gibi iPhone 11 Pro, 5.8 inç OLED ekran ile beraber geliyordu. Yeni iPhone 12 ile birlikte ise bu büyüklük 6.1 inç OLED ekran olarak karşımıza çıkabilir. Apple için yeni bir görüntüleme teknolojisi üzerinde çalışan LG, iPhone 12 için yeni OLED ekranlar geliştirecek.

Yeni modellerde en merak edilen detaylardan birisi de 5G bir modelin olup olmayacağı. Birçok analiste göre 2020 yılının 5G telefonların popülerliğini ilan edeceği yıl olduğu düşüldüğü için Apple’ın iPhone 12 ile bu yarışa dahil olacağını tahmin etmek güç değil.

Kesin gözüyle ile bakılan bu detaya iPhone 12 modellerinin satışa sunulduğu ülke fark etmeksizin 5G desteğine sahip olacağı söyleniyor. Bu sayede 5G altyapısı geliştiğinde uyumluluk noktasında herhangi bir sorun yaşanmıyor olacak. 6 GB’a kadar çıkacağı söylenen RAM ile birlikte yeni iPhone çok hızlı olacak.

iPhone 12 kamera noktasında şaşırtmayı planlıyor olabilir

iPhone 12’nin piyasaya çıktığında kamera noktasında en büyük rakibi (en azından şimdilik) Samsung Galaxy S20 Ultra’nın 108 Megapiksellik kamerası ve Space Zoom lensi olduğu açık.

EverythingApplePro’nun paylaştığı detaylara göre Max Weinbach’tan gelen son sızıntıları kullanıcıya ulaştıran hesap, iPhone’un ana kamerasının 64 Megapiksele çıkacağına işaret ediyor.

Zira bu çok önemli bir detay çünkü iPhone 6S’ten beri 12 Megapiksel ile yola devam eden iPhone bu adımıyla dikkatleri üzerine çekebilir.

Kamera noktasında iPhone 11 Pro Max’te bulunan üçlü kamera dizilimine bir kameranın daha ekleneceği tahmin ediliyor. Kamera özellikleri için telefon alanları etkileyen iPhone 11 ailesi 2020 yılına gelindiğinde yerini iPhone 12’ye bırakıyor.

Geniş açılı kamera, telefoto ve ultra geniş açılı olmak üzere üç kameranın yanında bir de 3D ToF sensörü ile güçlendirilecek olan kamera sistemi yeni eklenen sensörler ile çok daha başarılı sonuçlar verecek.

Gücünü 5nm üretim teknolojisi A14 Bionic işlemcisinden alacak olan iPhone 12 modelleri önceki modele göre elbette tahmin edildiği gibi daha hızlı olacak.

Avrupa Birliği’nin telefon şarj kablolarında bir standart istemesi üzerine Apple’ın Lightning konnektörlerinin ne olacağı tartışma konusuna dönüşmüştü.

Şirket tarafından tam olarak ne yapacağı hakkında yanıt gelmese de USB-C standardını benimseyip benimsemeyeceği henüz bilinmiyor. Yine de beklentiler 2021 yılında Lightning’in en az bir iPhone modelinden kaldırılacağı söyleniyor.

iPhone 12 Pro Max yani en yüksek özellikli yeni modeli olduğu tahmin edilen telefonun pil özellikleri ise göz dolduracak. iPhone 12 Pro Max, yaklaşık 400 mAh artışla gelen 4400 mAh’lik batarya ile karşımıza çıkabilir.

Pil ömrünü uzun tutmak için çalışmalar yaptığı bilinen Apple’ın yeni modeli gerçekten bizi şaşırtacak gibi duruyor.

Bir yanıt yazın