tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Apple Park dünyada altıncı sıraya yerleşti!

Apple Park dünyada altıncı sıraya yerleşti!

İnşaat sürecinden tamamlanmasına kadar birçok detayını geçtiğimiz dönemlerde sizlerle paylaştığımız Apple Park veya diğer adıyla Apple Campus 2, 2019 iPhone modelleri ile gündemden düşmeyen teknoloji devinin merkez üssü haline geldi.

Apple Park’ın değeri hakkında dikkat çekici bir rapor yayınlandı. Bu raporun detaylarına geçmeden önce Apple Park’ın gelişim sürecini kısaca hatırlayalım.

Apple Park mali değeri ile dünyada altıncı sırada!

Apple CEO’su (o dönem) Steve Jobs binanın ve çevresinin tasarımını 2011 yılının Haziran ayında Cupertino Şehir Konseyi‘ne sundu. 2013 yılının Ekim ayında alt saat süren bir tartışmanın ardından Apple’ın yeni kampüs projesi onaylandı.

Apple Park inşaatında birçok gecikme yaşanmasına rağmen, 2017 yılında çalışmalar büyük ölçüde tamamlanmıştı. Hatta, 2017 yılında iPhone 8 ve X’in tanıtımı binaya dahil olan Steve Jobs Amfi salonunda gerçekleştirildi.

Apple Park’ın değeri ile ilgili yeni bir rapor yayınlandı. Bu kapsamda Apple’ın üssünün 4.17 milyar dolar değerinde olduğu belirtiliyor. Açılıştan iki yıl sonra paylaşılan bu değer Apple’ın açıkladığı rakam olan 5 milyar doların altında.

Bu rakamların açıklanmasından sonra Apple’ın merkez üssü Wikipedia’nin dünyanın pahalı binaları listesinde altıncı sıraya yerleşti. Tabi, bu değere bahçe hortumlarından bina içerisindeki bilgisayarlara kadar tüm donanımlar dahil.

 

 

Bir yanıt yazın