tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Apple ve Broadcom 1.1 milyar dolar ceza aldı

Apple ve Broadcom 1.1 milyar dolar ceza aldı

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından birisi olan Apple, bu aralar patent davaları ile sıkıntılı günler geçiriyor. Yakın zamanda, kablosuz bağlantı patentleri konusunda WiLan tarafından dava edilen ve kaybeden firma, bu davadan 85 milyon dolarlık ceza almıştı. Çarşamba günü, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (CalTech) tarafından yapılan açıklamaya göre, Apple ve Broadcom, CalTech’in açtığı patent davasını kaybetti ve ikili toplam 1.1 milyar dolar dolar cezaya çarptırıldı.

Apple ve Broadcom karara itiraz edecek

Reuters‘ın haberine göre, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (CalTech), Apple ve Broadcom’a karşı açtığı patent davasını kazandı. Mahkeme, iPhone modellerinde kullanılan Broadcom Wi-Fi çiplerinin, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nün veri aktarım teknolojisi patentlerini ihlal ettiğine karar verdi. Bu sonuca göre, firma 837 milyon dolar alırken, Broadcom firması da 270 milyon dolar ceza aldı.

Geçen hafta, Apple ile Broadcom, Wi-Fi çip tedariği konusunda, 15 milyar dolarlık bir anlaşma yapmıştı.

Firma Reuters’a yaptığı açıklamada, mahkemenin vermiş olduğu bu karara itiraz edileceği belirtildi. Ayrıca Broadcom’un da karara itiraz etmeyi planladığını belirtirken, bu karara ilişkin olgusal ve yasal dayanaklara katılmadığını sözlerine ekledi.

Bu dava, 2016 yılında başlamış ve bugüne kadar devam etmişti. Bu sonuç ile birlikte, firma, üretilen her patent ihlali bulunan iPhone başına 1.40 dolar tazminat ödemiş olacak.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, 1.1 milyar dolarlık tazminatı kasasına koyarken, kâr amacı gütmeyen bir yüksek eğitim kurumu olduklarını belirtti. Mahkemenin vermiş olduğu karardan dolayı mutlu olduğunu belirten CalTech, fikir mülkiyetinin korunmasında kararlı olduklarını vurguladı.

Bir yanıt yazın