tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Cep telefonlarına yeni bir vergi geldi!

Cep telefonlarına yeni bir vergi geldi!

Geçtiğimiz yıllarda alınan karar ile yurt dışından satın alınan cep telefonlarında IMEI kaydı için zam yapılmıştı. Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan yeni karar ile hem yerli üretim hem de ithal cep telefonlarına ek vergi getirildi. Cep telefonlarına yüzde 1 ek vergi haberi gündeme damga vurdu.

Cep telefonlarına yüzde 1 ek vergi geldi!

Türkiye’de üretimi yapılan ve yurt dışından ithal edilen cep telefonlarına ek vergi getirildi. Resmi Gazete’de yayınlanan yeni karar ile cep telefonlarına yüzde 1 vergi kesintisi uygulanacağı açıklandı.

HaberTürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kesinti uygulanan cihazlara cep telefonları da dahil edildi. Bakanlık tarafından alınan karar ile cep telefonlarına ek vergi uygulanarak fikir ve sanat eserlerinin çoğaltılması için kullanılacak.

Alınan kararın 15 gün sonra uygulanacağı belirtiliyor. İthal edilen cep telefonlarında CIF bedeli, yerli üretim cep telefonlarında ise imalat bedeli altında alınacak olan verginin artacağını belirten yetkililer, yeni düzenlemenin 19 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) numarası 8517.12.00.00.11 olan cihazlara yüzde 1’lik ek vergi getirildi. Ayrıca kararda hücresel ağlar için veya diğer kablosuz ağlar için olan telefonlar dahil olmak üzere ses, görüntü veya diğer bilgileri almaya veya vermeye mahsus diğer cihazların da vergiye dahil edileceği belirtildi.

Yapılan düzenleme sonrasında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) % 25, % 40, % 50, Katma Değer Vergisi (KDV) % 18, TRT Bandrolü % 10 ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Kesintisi % 1 olarak tahsil edilecektir.

Bir yanıt yazın