tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Facebook Libra kripto para birimi

Facebook Libra kripto para birimi nasıl kullanılır?

Facebook kripto para birimi Facebook Libra

Uzun süredir Facebook kripto para birimi ile ilgili söylentiler ve spekülasyonlar ortada dolaşıyordu. Sonunda kripto para birimiyle ilgili bilgiler netleşti.Facebook Libra isimli kripto para birimi resmileşti.

Facebook Libra sonunda resmilik kazandı. Sosyal medya platformu olarak hayatımıza giren Facebook, kripto para dünyasına sonunda giriş yaptı. Facebook Libra isimli kripto para birimi ile birlikte Calibra ismi verilen dijital cüzdan da tanıtıldı. Yeni para birimi Calibra’da saklanacak. Facebook’un blockchain teknolojisini destekleyen para biriminin MasterCard, Visa, PayPal, eBay ve Uber’den destek aldığını da hatırlatalım.

Facebook Calibra, 2020 yılında kullanıma sunulacak. Yeni dijital cüzdan Messenger ve WhatsApp üzerinden de kullanılabilecek. Ayrıca, Calibra’nın bağımsız bir uygulaması da olacak.

Dünyadaki yetişkinlerin neredeyse yarısının aktif bir banka hesabı bulunmuyor. Bu rakam gelişmekte olan ülkelerde ve kadınlarda daha da düşük durumda. İnsanların aktif banka hesabının olmaması işletmeler bazında bakıldığında da olumsuz sonuçlar ortaya çıkarıyor. Küçük işletmelerin yaklaşık yüzde 70’i bu nedenle kredi çekemiyor.

Facebook Calibra kullanıma sunulduğu zaman kullanıcılar yalnızca akıllı telefon kullanarak Libra isimli kripto para birimini gönderip alabilecek. Sonuç olarak, Facebook hem bireyler hem de şirketler için fatura ödemelerini, alışveriş yapmalarını ve hatta fiziksel bir araca ihtiyaç duymadan toplu taşıma araçlarını kullanmalarını sağlayacak.

Apple ve Google’ın New York metro sisteminde kullandığı ödeme sistemini Facebook’un yeni sistemine örnek olarak gösterebiliriz.

Kullanıcılar Calibra hesabından nasıl para alışverişi yapabileceği ortak ödeme sağlayıcıları listesinden kendi seçecek. Ayrıca kullanıcılar buradan döviz alışverişi de yapabilecek. Yani, ABD dolarını Calibra dijital cüzdanı ile Libra kripto para birimine çevirebilecek.

Facebook’un insanların gizliliğini koruma konusunda bazı açıkları olduğunu söyleyebiliriz. Daha önce kullanıcıların kişisel bilgileriyle ilgili bazı açıklar olduğu ortaya çıkmıştı. Ancak şirket, gizlilik konusunda Libya Birliği oluşturuyor. Bu birlik Facebook’tan bağımsız bir denetleme yapmış olacak.

İsviçre’nin Cenevre şehrinde kurulan birliğin Calibra ve Libra’ya destek veren 100’den fazla üyeye sahip olacağı söyleniyor. Calibra verilerini Facebook ile paylaşmayarak, verilere sahip çıkacak.

Bir yanıt yazın