tarihinde yayınlandı Yorum yapın

İran, yasa dışı bitcoin borsasına darbe vurdu

Elektrik fiyatlarının diğer ülkelerden daha uygun olması nedeniyle Bitcoin madencilerinin gözdesi olan İran’da kripto para operasyonu yapıldı. Son zamanlarda enerji tüketiminde görülen olağanüstü artış, hükümet yetkililerini harekete geçirdi. Ülkenin medya kanalından yapılan açıklamaya göre elektrik tüketiminde bir anda %7’lik bir artış gözlemlendi. Bunun ana sebebi, yasa dışı bitcoin piyasasına olan talebin artması.

Yetkililer, aldıkları takip sinyalleri doğrultusunda Yezd eyaletindeki terk edilmiş fabrikaları kontrol ettiler. İlgili iş yerlerinde bitcoin madenciliği yapan iki adet merkezi bilgisayar bulundu. Bu bağlamda, İran İslam Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın para aklama konusundaki endişeleri haklı çıktı. Görevliler, buna ek olarak, Bitcoin için kullanılan yaklaşık bin bilgisayarı daha ele geçirdi.

Geçen yıl kripto para birimini yasaklayan merkez bankasını destekleyen hükümet çalışanları, ayrıca, %5’lik bir enerji tüketim oranına bir %2’lik artış daha eklendiğini ifade etti. Bu ani artışın yerel elektrik şebekelerine zarar verdiğini söyleyen yöneticiler, bu sonuca sebep olan davranışları yapmaya devam edenleri cezalandırabileceklerini de dile getirdi. Kripto para avcılığının ihtiyaç duyduğu yüksek elektrik kullanımı, elektrik şebekelerinin istikrarlı bir şekilde çalışmasını engelliyor.

Bir yanıt yazın