tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Rahatsız eden Chrome bildirimleri için güncelleme

Rahatsız eden Chrome bildirimleri için güncelleme

Chrome 80 özellikleri belli olmaya başladı. Şu anda kullanımda olan 79 sürümünün ardından gelen olan 80 sürümü, kullanıcıların beklediği yenilikler içeriyor. İnternet sitelerinde gezerken sürekli ortaya çıkan Chrome bildirimleri için Google özel bir çalışma yaptı. Yeni sürüm ile birlikte kullanıcılar daha az rahatsız edilecek.

Chrome bildirimleri kullanıcılar için yeniden tasarlandı

Günümüzde internet sitelerinde gezinti yapıldığında, kullanıcıların karşısına birçok bildirim çıkıyor. Kullanıcılara anlık bildirim göndermek isteyen internet sitelerini ziyaret ederken ortaya çıkan bu işaretler, Chrome 80 sürümüyle birlikte dileyen kullanıcılar tarafından susturabilecek. Google, kullanıcıların internette gezerken aradıkları bilgiyi daha kolay bulabilmesi için bu adımı attı. Çünkü bazı araştırmalar sırasında, bilginin olduğu sayfaya ulaştıktan sonra kullanıcıların karşısına birçok bildirim ve işaret çıkıyor. Bu da kullanıcıları sıkmış durumda.

Mozilla Firefox tarafından bu konuya el atılmasından sonra Google da kullanıcılarını kaybetmemek için çalışmalara başladı.

Kullanıcılar Chrome ayarlarında, bildirimleri kapattıktan sonra adres çubuğunda bir işaret görecek. Burada bildirimlerin kapatıldığı belli olacak. Ayrıca kullanıcının sürekli bildirimleri reddedip kapattığı görüldüğünde, ayar otomatik olarak değişecek. Kullanıcının ayarlar kısmına gidip elle bildirimleri kapatmasına gerek kalmayacak. Yine düşük trafiğe sahip ve spam olması muhtemel internet sitelerinin bildirimleri otomatik olarak Chrome tarafından kapatılacak.

Chrome bildirimleri kapatma özelliği 80 sürümünün duyurulmasıyla birlikte kullanılabilecek. Windows, MacOS, Linux, iOS ve Android cihazların hepsinde kullanılabilecek özelliği şimdi kullanmak isteyenler, Chrome Beta uygulamasını indirebilir. Beta sürümde ayarı aktifleştirmek için Ayarlar > Site Ayarları > Bildirimler > “Sites can’t ask to send notifications” seçeneğini kapatmak gerekiyor.

Bir yanıt yazın